Piękno i Zdrowie w Twoich Rękach

Zadbaj o siebie – teraz to proste. Na blogu perlawronczyna.pl znajdziesz informacje i porady dotyczące zdrowia oraz piękna, jak też recenzje produktów dietetycznych. Zacznij swoją przygodę ze zdrowym trybem życia!

Wskazówki dla chorych na różne postaci astmy

Wskazówki dla chorych na różne postaci astmy


WSKAZÓWKI DLA CHORYCH „UCZULONYCH NA ASPIRYNĘ

Astma aspirynowa, to astma powodowana spo­życiem aspiryny i, co trzeba wiedzieć, wielu in­nych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nieznajomość tego faktu może spowodować nieszczęście: chory myśląc, że nie powinien używać tylko aspiryny, zażywa inny lek przeciwbólowy (np. metindol) i prowokuje ciężki napad astmy, taki jak po aspirynie.

Nie zażywaj leków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych innych niż dozwolone !

Pamiętaj, że leki niedozwolone to nie zawsze tabletki, mogą to być też zastrzyki, krople i maści. Informuj zawsze lekarzy, że nie tolerujesz aspiryny i większości innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

WSKAZÓWKI DLA CHORYCH UCZULONYCH NA ROZTOCZE KURZU DOMOWEGO

Roztocze kurzu domowego, to niewidoczne gołym okiem pąjęczaki, które dobrze rozmnażają się w wyższych temperaturach. Żywią się m.in. złuszczonym ludzkim naskórkiem. Czynnikiem uczulającym są ich odchody, które unoszą się w powietrzu wewnątrz pomieszczeń (np. przy zamiataniu szczotką, trzepaniu itp.). Innym rodzajem uczulających roztoczy są roztocze żyjące w stodołach, żywiące się pleśniami.

Zalecenia:

 • Do sprzątania używaj odkurzacza, najlepiej ze specjalnym filtrem.
 • Wyposaż wnętrze mieszkania w sprzęty nie chłonące kurzu (bez foteli i wersalek tapicerowanych lub z obicia­mi tekstylnymi, dywanów, draperii itp.), łatwe do mycia i odkurzania. Postaraj się, żeby mieszkanie sprzątali zdrowi członko­wie rodziny https://pl.wikipedia.org/wiki/Niesteroidowe_leki_przeciwzapalne. Wietrz często pomieszczenia, nie bój się chłodu.
 • Zaopatrz się w specjalny, nie przepuszczający roztoczy pokrowiec na materac. Jeśli jesteś rolnikiem, unikaj pracy w kurzu stodoły. Roztocze giną po zamrożeniu. Miękkie zabawki dla dzieci („przytulanki”) co tydzień „wymrażaj” przez 24 godz. w zamrażalniku.

WSKAZÓWKI DLA CHORYCH UCZULONYCH NA PLEŚNIE

Pleśnie mogą być przyczyną astmy oskrzelowej. Wyróż­nia się pleśnie „sezonowe” i „całoroczne”. Pleśnie „całoroczne” (np. Aspergillus) są cały czas w naszym otoczeniu Pleśnie „sezonowe” zarodnikują późnym latem i wczesną jesienią (Alternaria, Cladosporium) i mogą być przyczyną tzw. astmy sezonowej. Zalecenia: Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym z ogrodem, nie gromadź kompostu, skrzętnie wymiataj i wywoź opadłe liście, ścinaj często trawę. Pomóż „oddychać domowi” przez przerzedzenie gałęzi drzew, które go otaczają; wytnij okalające go krzewy. Maluj możliwie często piw­nicę i podmurówkę specjalną farbą grzybobójczą https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziegie%C4%87. Dbaj o to, żeby w najbliższym otoczeniu była dokładnie wykoszona trawa. Pierwsze koszenie zrób w kwietniu. Pilnuj, by przechowywane obuwie było dokładnie wyczyszczone i suche. Skóra często pokrywa się pleśnią. Sprawdzaj, czy przechowywane produkty żywnościowe nie pleśnieją. Jeśli zaczynają pleśnieć – wyrzuć! Nie trzymaj w domu żadnych kwiatów (ani w doniczkach ani ciętych). Często myj podłogę i ściany w łazience i ubikacji. Używaj do tego płynów dezynfekcyjnych. Nie trzymaj w domu żadnych wilgotnych szmat.

Bieliznę susz na strychu.

WSKAZÓWKI DLA CHORYCH UCZULONYCH NA PYŁKI ROŚLIN

Pyłki roślin są przyczyną dolegliwości alergicznych zwanych pyłkowicą. Przejawia się ona zwykle katarem sien­nym (dolegliwości ze strony spojówek oczu i śluzówek no­sa), rzadziej astmą sienną http://paktwluszczycy.pl/wszystko-o-luszczycy/ebook/. Największe dolegliwości występują wówczas, kiedy pyłki łatwo unoszą się w powietrzu i roznosi je wiatr, a więc w dni słoneczne i wietrzne.

Zalecenia:

 • Zwracaj uwagę na komunikaty radiowe, telewizyjne i prasowe o kwitnieniu roślin.
 • Zapoznaj się z kalendarzem pylenia roślin.
 • Wykorzystuj te wiadomości.
 • Nie rozstawaj się z lekami antyhistaminowymi (Claritine, Diphergan, Hismanal, Tavegyl, Zaditen, Zyrtec itp.). Pamiętaj, że leki te zwalniają szybkość reakcji, nie prowadź samochodu po ich użyciu, bo możesz spowodować wypadek. Leki te przyjmuj raczej na noc.
 • Miej przy sobie też krople do oczu (Opticrom, Polcrom) lub leki donosowe (Flixonase, Budesonid nasal, Cromohexal, Lomusol, Rhinocort).
 • W okresie nasilenia objawów zrezygnuj z prowadzenia samochodu.
 • Przy podejrzeniu pyłkowicy poproś o wykonanie testów skórnych (poza sezonem kwitnienia i pylenia).
 • Przeprowadź kurację odczulającą (początek – luty, marzec) na pyłki roślin. Masz 75% szansy na odczulenie. Leczenie trwa 3-4 lata, nie zrażaj się ewentualnym nie­powodzeniem w pierwszym roku kuracji.
 • Nie zwlekaj z leczeniem odczulającym, katar sienny nie leczony może przekształcić się w astmę sienną pl.wikipedia.org.
 • Najlepsze wyniki leczenia odczulającego uzyskuje się w młodym wieku.

WSKAZÓWKI DLA KOBIET CHORYCH NA ASTMĘ W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ

Ciąża

Ok. 1% kobiet w ciąży choruje na astmę oskrzelową i jest to najczęstsza choroba układu oddechowego ciężarnych, wymagająca konsultacji pneumonologa.

W czasie ciąży zwiększa się wydzielanie wielu związków biologicznie czynnych, przede wszystkim hormonów płciowych i hormonów kory nadnerczy. Ich działanie na czynność układu oddechowego zmniejsza zaburzenia wywołane powiększającą się macicą i uniesieniem przepony tak, że u kobiet zdrowych wyniki badań spirometrycznych nie ulegają zmianie.

Przebieg astmy w czasie ciąży może być różny – od pogorszenia objawów, poprzez przebieg stabilny, do zaostrzenia. W astmie lekkiej najczęściej obserwujemy poprawę, natomiast w ciężkiej z reguły występuje zaostrzenie. Rzadko do zaostrzeń dochodzi w trakcie porodu. U kobiet chorych na astmę częściej wykonywane są cesarskie cięcia.

Jeśli astma jest dobrze kontrolowana, niezależnie od stopnia jej ciężkości, poza niską wagą urodzeniową nowo­rodków nie są obserwowane żadne powikłania. Źle kontrolowana astma (z napadami duszności), nawet lekka, powoduje niedotlenienie noworodka i zwiększa odsetek powikłań okołoporodowych i poronień samoistnych.

Leczenie astmy w czasie ciąży i karmienia powinno być prowadzone przez doświadczonego lekarza i brać pod uwa­gę zarówno matkę, jak i płód czy dziecko. Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna być traktowana jako potencjalnie ciężarna, co pozwoli uniknąć niekorzytstnego wpływu leków na wczesną, nierozpoznaną ciążę.

Leczenie kobiet w ciąży powinno opierać się na znajomości następujących faktów:

 • Kortykosteroidy szybko rozkładane lub nieprzechodzące przez łożysko, podawane ogólnie (doustnie lub dożylnie), są całkowicie bezpieczne https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Objawy_chorobowe. Należą do nich Encorton, Encortolon, Hydrocortisonum.
 • Kortykosteroidy wziewne są całkowicie bezpieczne, w ciąży zalecane są preparaty beklometazonu – Beclocort forte, Beclomet, Becotide, Becodisk.
 • Wziewne leki rozszerzające oskrzela (Ventolin, Salbutamol, Berotec, Bricanyl) można w ciąży stosować bezpiecznie, podobnie jak pochodne atropinowe (Atrovent).
 • Teofilina i jej pochodne nie uszkadzają płodu, mogą jed­nak przy nieprawidłowym dawkowaniu (w ciąży w zależności od jej okresu zmienia się dawka leku) wywołać u płodu objawy uboczne, analogiczne jak u dorosłych. Pod kontrolą lekarza można stosować: Theospirex, Euphyllin CR i retard, Aminophyllinum.
 • Immunoterapia (odczulanie) nie działa niekorzystnie na płód, groźne jest jedynie jej rzadkie powikłanie w postaci wstrząsu anafilaktycznego. W ciąży nie rozpoczynamy odczulania, rozpoczęte można kontynuować.
 • Kromoglikan dwusodowy (Intal) jest całkowicie bezpieczny.

W czasie ciąży nie wolno stosować leków:

 • antyhistaminowych (Zyrtec, Hismanal)
 • jodku potasu (10% Kalii jodati)
 • tetracyklin, sulfonamidów, chloramfenikolu i erytromycyny (Doxycyclinum, Biseptol, Chlorocid, Davercin

Laktacja

W okresie laktacji zaczynają obowiązywać zupełnie inne zasady leczenia. Wynikają one głównie z faktu przechodze­nia wielu leków do mleka, a także z tego, że niektóre leki nie przeszły wymaganych badań klinicznych.

Za leki całkowicie bezpieczne w czasie karmienia piersią uznano:

 • salbutamol (Ventolin), fenoterol (Berotec)
 • beklometazon (Beclocort forte), budesonid (Budesonid forte)
 • prednizon (Encorton)
 • lasolvan (Mucosolvan), bromheksyna (Flegamina)
 • cefuroksym (Zinnat)
 • amoksycylina (Hiconcil, Augmentin)
 • Bromek ipratropium (Atrovent) i salmeterol (Serevent) są lekami, których przechodzenie do mleka i ewentualny wpływ na dziecko nie zostały dostatecznie zbadane i dlatego nie powinny być stosowane w czasie karmienia piersią.

Do leków bezwzględnie przeciwwskazanych w czasie karmienia piersią należą:

 • teofilina i jej pochodne – Theospirex, Euphyllin CR,
 • Aminophyllinum
 • jodek potasu
 • tetracykliny – Doxycyclinum
 • fluorochinolony – Cipronol, Ciprobay, Tariyid
 • kloksacylina – Syntarpen
 • aminoglikozydy – Gentamycin
 • Biseptol

Lista leków przeciwwskazanych do stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią jest bardzo długa i wobec pojawiania bardzo dużej ilości nowych preparatów wskazane jest korzystanie przez lekarzy z aktualnych lekospisów.

Rate this post